Answer:
It represents a 5% change to the marketing mix.
Explanation:
The change = 500/10,000 x 100 = 5%.
Company A's change in a variable can be compared with another index, by expressing the change (addition) as a percentage of the index. For instance, the sale of 10,000 units is an index. The additional 500 units that is needed to be sold represent the change. In percentage terms, the change can be divided by the index and then multiplied by 100.
Answer:
Henry works at a newspaper agency. Here, he works with the editor to put fresh stories in the newspaper every day. This is necessary because, as each day passes, that day’s newspaper becomes old and redundant. Which quality of the newspaper is depicted here? The quality of the newspaper is highly depicted here.
Explanation:
There was nothing incorrect but i felt that being would be better if it was replaced with is
Answer:
The total monthly fixed manufacturing cost is $328,000.
Explanation:
For 4000 units, The direct materials cost is $99.2 per unit, the direct labor cost is $45.5 per unit, the manufacturing overhead cost is $94.
For 5000 units, The direct materials cost is $99.2 per unit, the direct labor cost is $45.5 per unit, the manufacturing overhead cost is $77.6.
Total manufacturing overhead for 4,000 units
= 
= $376,000
Total manufacturing overhead for 5,000 units
= 
= $388,000
The variable cost per unit
= 
= $12 per unit
Fixed costs
= Total cost - Total variable costs
= 
= $328,000
Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
The correct answer is A) top quality.
Explanation:
There are generally two sales approaches: the first, product-oriented. This takes into account its own characteristics in terms of presentation, quality and utility; and the second, people-oriented, where the real needs of the consumer are studied to determine how he uses the good in order to orient himself towards satisfying a need.
The example clearly shows that the orientation with minimum unit costs was mainly focused on the client, so that the first impression is that of a lower price to motivate their purchase decision. For his part, Orchard clearly shows a product orientation, because he tries to offer quality by sacrificing other variables to supply a need.