Answer:
1. U. None of these
2. Variable overhead price variance = $2,000 F
Variable overhead efficiency variance = $4,000 U
Explanation:
Please see attachment.
A because then she can gain interest on her money
Answer:
$206700.
Explanation:
Given: Purchase price= $185000.
Real estate commissions= $15000.
Legal fees= $700.
Expense of clearing land= $2000.
Expense to remove old building= $4000.
Now, calculating the expense allocated to the cost of land.
As given property is purchsed for a building site and expense are to clear land for new building.
⇒ Expense allocated to the cost of land= 
⇒ Expense allocated to the cost of land= 
∴ Expense allocated to the cost of land= $206700.
Hence, $206700 should be allocated to the cost of the land.
The movement of money through an organisation over a a daily, weekly, monthly, or yearly basis.