<span>Fixed costs:Monthly web hosting feeMonthly Domain costsMonthly recurring fee for website creator (e.g. Wordpress, Weebly)Monthly energy costs
Variable Costs:Media creation (videomaking, photography, graphics etc.)Content creation if you use a content writerSEO analysis (if you outsource an analyst)<span>
</span></span>
Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
A. W = 0joule
B.W = d * w * cos (90 -ø)
Explanation:
work done is force multiplied by distance since the distance covered by the dresser is zero so automatically work done in moving the dresser is 0 (zero)
B. The component of weight of box along the inclined plane = w * cos ( 90 - ø )
Where ø is the angle of inclination to the horizontal
W = weight of body due to gravity.
Since the distance traveled by box due to gravity = d
So therefore:
W = d * w * cos (90 -ø)
W = work done
N.b
See attached sketch for comprehension
The answer is C report the symptom to her manager
Answer:
The answer is: Total DPMO of the overall process is = 4,733.33
Explanation:
To calculate the defects per million opportunities (DPMO) we use the following formula:
DPMO = (D/(U*O))*1,000,000
- Defects = D
- Unit = U
- Opportunity to have a defect = O
We are given the following data:
<u>Service A:</u> <u>Service B:</u>
D = 10 D = 17
U = 500 U = 1,000
O = 15 O = 5
DPMO Service A = [10 / (500 x 15)] x 1,000,000 = 1,333.33
DPMO Service B = [17 / (1,000 x 5)] x 1,000,000 = 3,400
Total DPMO = 4,733.33