Answer:
$20 million
Explanation:
Data provided in the question:
Book value of assets in 2005 = $1,200 million
Fair value of assets in 2005 = $955 million
Book value of assets in 2006 = $720 million
Fair value of assets in 2006 = $700 million
Now,
Impairment Loss = Fair value - Carrying value of Net assets
or
Impairment Loss
= Fair value of assets in 2006 - book value of assets in 2006
= $700 million - $720 million
= - $20 million [ Here, the negative sign means a loss]
Hence,
Impairment loss of $20 million
Answer:
a) Augmented product: Previous Sabre models have won high praise from the automotive industry, and all 500 units of past vehicles have sold within weeks of announcement
b) Promised product: Sabre provides each potential customer with a list of customizable features that can be added during the manufacturing process.
c) Tangible product: Sabre designs and manufactures each automobile in-house; it makes every part of the car, from the tires to the brakes to the transmission to the metallic paint. Sabre employees make each car by hand.
d) Core product: Sabre is a performance automobile manufacturer headquartered in Ulster, Ireland. It has been in business for eighteen years and has brought twenty performance-oriented automobiles to market during this time.
Explanation:
a) The augmented product is defined as one that is capable of exceeding consumer expectations. In this case, the cars were sold very fast since customers were met with their expectations regarding the product offered.
b) In this case, Saber is able to customize each car with a series of additional features that offer the user so that he is able to have his own car as he would like
c) Tangible products are defined as goods or services that are manufactured, dispatched and delivered, that is, in this case, cars
d) Saber's main product is the manufacture of high performance cars. That is its main product and its strength in the business
Answer:
$458.12
Explanation:
Net present value is the present value of after tax cash flows from an investment less the amount invested.
NPV can be calculated using a financial calculator
Cash flow in year 0 = $-160,000
Cash flow each year from year 1 to 3 = $54,000
cash flow in year 4 = $54,000 + $11,000 = $65,000
I = 15
NPV = $458.12
To find the NPV using a financial calculator:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. after inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.
3. Press compute
Answer:
The answers are:
<u>January 10</u>
Cash $816,000
Common stock $510,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $306,000
<u>January 15</u>
Equipment $80,000
Common stock $50,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $30,000
<u>February 1</u>
Organizational expenses $3,000
Common stock $25,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $500
Explanation:
Contributed capital in excess of par value is the amount of money (or other assets) over the par value of stock (in this case $5 per common stock) that the company received form shareholders in exchange for stock.
Answer:
material price variance (standard price - actual price) * quantity purchased
MPV= ( 3.30 - 3.50) 2300 =$460 Unfavorable
Material quantity variance = ( standard quantity - actual quantity) standard price
MQV = ( 1920 -2300) 3.30 = $1254 Unfavorable
Labour price (rate) variance = (Standard rate - actual rate) actual hours
LRV = (12- 11.8) * 280 = $56 Favorable
Labor hours variance = ( standard hours - actual hours) * standard rate
LHV = ( 240 - 280) * $12 = $480 unfavorable
Explanation:
the complete question:
Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials (8 pounds at $3.30 per pound) $26.40 Direct labor (1 hours at $12.00 per hour) $12.00 During the month of April, the company manufactures 240 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used (2,300 pounds) $8,050 Direct labor (280 hours) $3,304 Compute the total price, and quantity variances for materials and labor.