Answer:
The correct answer is option (B).
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Par value of bond = $10,000
Coupon rate Annual = 5%
So, Coupon rate semi annual = 2.5%
Inflation rate semi annual = 2%
So, we can calculate the coupon payment for six months by using following formula:
New par value of bonds after inflation = $10,000 + ( $10,000 × 2% ) = $10,200
So, Coupon payment = New par value × Coupon rate semi annual
= $10,200 × 2.5%
= $255
Answer:
Neither your self serving bias nor constructs nor ethnocentrism nor stereotypes. None of the stated
Answer:
D) readily available substitute products.
Explanation:
Porters five explains the following
- Threat of new entry
- Bargaining power of suppliers
- Bargaining power of buyers
- Threat of substitution
A) lack of importance of the buyer to the supplier group.
True. Buyers have less bargaining power as compared to suppliers
B) high differentiation by the supplier.
True. Higher differentiation leads to competitive advantage and rivalry within the market.
C) dominance by a few suppliers.
True. This falls under threat of new entry as the fewer suppliers create barriers such as capital requirement and licensing requirements to prevent new entrants
D) readily available substitute products.
False. This means there are more suppliers in the market that are ready to substitute a product thus making suppliers less powerful.
Answer:
False
Explanation:
Correlation tells you if there is association between two or more variables. Regression analysis model allow you to predict one variable from the other.
Answer:
$47,500
Explanation:
The computation of the dollars amount received for the 5,000,000 yen is shown below:
= Expected yen receivable × forward rate
= 5,000,000 × $.0095
= $47,500
To find out the dollar amount we multiply the Expected yen receivable with the forward rate so that accurate value can come. And, we ignored the current spot rate and the turns out spot rate