7 hrs 12 minutes
6 hrs 46 minutes
6 hrs 53 minutes
--------------------------add
19 hrs 111 minutes ......... = (19 * 60) + 111 = 1140 + 111 = 1251 minutes
1251 / 3 = 417 minutes <== her average delivery....or 6 hrs 57 minutes
Answer:
THE ANSWER IS B
Step-by-step explanation:
Answer: 12.07 ounce/gallon.
Step-by-step explanation:
given data:
desired ratio = 90grams / liter of water.
ratio In ounce/ gallon
first we convert our grams to ounce
= 98grams / 28.35
= 3.175 ounce.
converting liter to gallons
= 1/3.8
=0.263 gallons
therefore;
= 3.175 ounce / 0.263 gallons
= 12.07 ounce/gallon.
Let the distance of the first part of the race be x, and that of the second part, 15 - x, then
x/8 + (15 - x)/20 = 1.125
5x + 2(15 - x) = 40 x 1.125
5x + 30 - 2x = 45
3x = 45 - 30 = 15
x = 15/3 = 5
Therefore, the distance of the first part of the race is 5 miles and the time is 5/8 = 0.625 hours or 37.5 minutes
The distance of the second part of the race is 15 - 5 = 10 miles and the time is 1.125 - 0.625 = 0.5 hours or 30 minutes.
I think the volume of cylinder B will be the same as that of cylinder A that is 360cm³
This is because the volume of the cylinder is dependent on the base and the perpendicular height, therefore, the slanting of the cylinder wont change its volume