Ok so our two variables will be:
x=age y=price
Our equation is:
y= -3000x + $25,635
Step-by-step explanation:
- Assume non-hypotenuse sides are 4 and 5, so tan =4/5=0.8 . Then hypotenuse is sqrt(16+25) = sqrt(41) So sides are 4,5,sqrt (41).
Answer:


a. What is the probability that the cost will be more than $450?
We are supposed to find P(x > 450)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<0.9431)=0.8264
P(z> 0.9431)=1-P(z<0.9431)=1- 0.8264= 0.1736
Hence the probability that the cost will be more than $450 is 0.1736
b)What is the probability that the cost will be less than $250?
We are supposed to find P(x<250)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<-1.3295)=0.0934
Hence the probability that the cost will be less than $250 is 0.0934
c)What is the probability that the cost will be between $250 and $450?
P(250<z<450)=P(z<450)-P(z<250) = 0.8264 - 0.0934 =0.733
Hence the probability that the cost will be between $250 and $450 is 0.733
d) If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, what is your cost?
p = 0.05
refer the z table
z = -1.65
Formula : 




Hence If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, so, cost is $221.8