Answer:
The standard deviation of that data set is 3.8
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 55
95% of the data fall between 47.4 and 62.6. This means that 47.4 is 2 standard deviations below the mean and 62.6 is two standard deviations above the mean.
Using one of these points.
55 + 2sd = 62.6
2sd = 7.6
sd = 7.6/2
sd = 3.8
The standard deviation of that data set is 3.8
Answer:
No multiplying both quantities in the ratio 60 : 36 by 1 would not give the answer .
But multiplying both quantities in the ratio 60 : 36 by 1/6 would solve it.
Step-by-step explanation:
Multiplying any number or ratio by 1 gives the same answer no matter what the expression or how much bigger the number is.This will not give the solution .
If it is multiplied with a fraction like 1/6 that would give the correct answer.
Multiplying it with 1/6 reduces the ratio and gives a better estimate.
A:B
60:36
60*1/6: 36*1/6
10: 6
Meaning that for a total of 16 there are 10 of category A and 6 of category B.
But if we do the same procedure with the answer is same which does not solve the question.
A:B
60:36
60*1: 36*1
60: 36
The insurance Gil has is most likely individual life insurance.
Answer:
See below in exact form
or
2.42, -12.42 to the nearest hundredth.
Step-by-step explanation:
x^2 + 10x - 13 = 17
(x + 5)^2 - 25 - 13 = 17
(x + 5)^2 = 17 + 38 = 55
x + 5 = +/- √55
x = -5 + √55, -5 - √55.
Theoretical is what you think will be the outcome vs. actually doing it...hope this helps