Answer:
streamers are closest to her budget.
Step-by-step explanation:
because if you want to buy balloons then you would have to buy 13.3 3 is infinite, but if you bought streamers then you would only buy 10.
Hello!
Ok so we have a tire 4.5ft in diameter. We want to know how many revolutions it makes in 170ft
So we have s=r*theta where s is arc length or distance traveled and r is the radius and theta is the angle in radians that it travels through, and this is what we want to know. We are given the rest so we have;
170ft=4.5ft/2 * theta so solving for theta we get
theta=340ft/4.5ft = 75.56 radians so now we just convert radians to revolutions and we know pi=3.14rad and 2pi is one rev and to convert to degrees its radians*( 360/2pi)=deg and this reduces to 180/pi so we have;
75.56radians * 180/pi = 4329 degrees travelled through so to get revolutions we now just divide this by 360deg for total revs. So we have;
4329deg/360deg=12 revolutions
Hope this helps! Any questions please ask! Thank you so much!
The answer is 10 cm
Imagine cement cover as a rectangle which volume is 660,000,000 cm3. So this rectangle has width (w = 60m), length (l = 110m), and height (h = ?). The height of the rectangle is actually a thickness of the cement layer. So, we will use the formula for the volume (V) of the rectangle to calculate the thickness:
V = w · l · h
It is given:
V = 660,000,000 cm³
w = 60 m = 60 · 100 cm = 6,000 cm
l = 110 m = 110 · 100 cm = 11,000 cm
h = ?
Using the formula: V = w · l · h
660,000,000 = 6,000 · 11,000 · h
660,000,000 = 66,000,000 · h
⇒ h = 660,000,000 ÷ 66,000,000 = 10 cm
Answer:
The number of bacteria in 0.25 mL is 6.25 x 10^3.
Step-by-step explanation:
5 liter flask contains 1.25 x 10^8 bacteria.
So, 1liter flask contains = 
Now
0.25 mL contains = 