Answer:
The best first sentence of your e-mail will be-
<u>Weather forecasters are predicting a blizzard this afternoon, so, as a result of this news, our supervisor has decided to close the office at noon so people can travel home safely.</u>
<u />
Answer:
v₀ = 2,562 m / s = 9.2 km/h
Explanation:
To solve this problem let's use Newton's second law
F = m a = m dv / dt = m dv / dx dx / dt = m dv / dx v
F dx = m v dv
We replace and integrate
-β ∫ x³ dx = m ∫ v dv
β x⁴/ 4 = m v² / 2
We evaluate between the lower (initial) integration limits v = v₀, x = 0 and upper limit v = 0 x = x_max
-β (0- x_max⁴) / 4 = ½ m (v₀²2 - 0)
x_max⁴ = 2 m /β v₀²
Let's look for the speed that the train can have for maximum compression
x_max = 20 cm = 0.20 m
v₀ =√(β/2m) x_max²
Let's calculate
v₀ = √(640 106/2 7.8 104) 0.20²
v₀ = 64.05 0.04
v₀ = 2,562 m / s
v₀ = 2,562 m / s (1lm / 1000m) (3600s / 1h)
v₀ = 9.2 km / h
Answer:
Aluminium,Copper,Magnesium
Explanation:
The three most common metal of die casting are as follows
1.Aluminium
2.Copper
3.Magnesium
Die casting is the process in which metal is forced in the die to produces the desired casting product.Generally two type of machines are used like cold chamber and hot chamber machining,it depends on the metals.Die casting produces simple shape of casting ,it can not use for complex casting.
Answer:
Option (d) 2 min/veh
Explanation:
Data provided in the question:
Average time required = 60 seconds
Therefore,
The maximum capacity that can be accommodated on the system, μ = 60 veh/hr
Average Arrival rate, λ = 30 vehicles per hour
Now,
The average time spent by the vehicle is given as
⇒ 
thus,
on substituting the respective values, we get
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle =
hr/veh
or
Average time spent by the vehicle =
min/veh
[ 1 hour = 60 minutes]
thus,
Average time spent by the vehicle = 2 min/veh
Hence,
Option (d) 2 min/veh
Answer:
0.867
Explanation:
The driver population factor (
)can be estimated using the equation below:

The value of the heavy vehicle factor (
) is determined below:
The values of the
= 2 and
= 3 are gotten from the tables for the RVs, trucks and buses upgrades for passenger-car equivalents. Therefore:
= 1/[1+0.08(2-1)+0.06(3-1)] = 1/[1+0.08+0.12] = 1/1.2 = 0.833
Furthermore, the vp is taken as 2250 pc/(h*In) from the table of LOS criteria for lane freeway using the 15 minutes flow rate. Therefore:
= 3900/[0.8*3*0.833*2250] = 3900/4498.2 = 0.867