Answer:
=>> 167.3 kpa.
=>> 60° from horizontal face.
Explanation:
So, we are given the following data or parameters or information which is going to assist us in solving this kind of question;
=>> "A soil element is subjected to a minor principle stress of 50 kPa on a plane rotated 20 ° counterclockwise from vertical. "
=>>"If the deviator stress is 120 kPa and the shear strength parameters are a friction angle of 30° and a cohesion of 5 kPa."
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane = 50 tan^2 (45 + 30/2) + 10 tan ( 45 + 30/2).
magnitude of the stresses on the failure plane = 167.3 kpa.
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane => x = 60 cos 60° = 30kpa.
y = 60 sin 60° = 30√3 = sheer stress.
the orientation of this plane with respect to the major principle stress plane.
Theta = 45 + 15 = 60°.
OSHA inspections are generally unannounced. In fact, except in four exceptional circumstances when advance notice may be given.
It is a criminal offense for any person to give unauthorized advance notice of an OSHA inspection.
Answer:
Check the explanation
Explanation:
Given
1) CU traixial compression test
2) Devatoric stress at failure = бd = 50 kN/
3) Confining pressure at failure = бd = 48 kN/
4) Pore pressure at failure = u = 18 kN/
5) Unconfined compression stress = q = 20 kN/
6) Undrained cohesion = q/2 = 20 kN/
To find:
1) Effective and total stress strength failure envelope
Kindly check the attached image below
.
Answer:
Total no. of ways to line up cars is 20! = 2.43 c 10^18
Probability that the cars alternate is 0.00001 or 0.001%
Explanation:
Since, the position of a car is random.Therefore, number ways in which cars can line up is given as:
<u>No. of ways = 20! = 2.43 x 10^18</u>
For the probability that cars alternate, two groups will be formed, one consisting of US-made 10 cars and other containing 10 foreign made. The number of favorable outcomes for this can be found out as the arrangements of 2! between these groups multiplied by the arrangements of 10! for each group, due to the arrangements among the groups themselves.
Favorable Outcomes = 2! x 10! x 10!
Thus the probability of event will be:
Probability = Favorable Outcomes/Total No. of Ways
Probability = (2! x 10! x 10!)/20!
<u>Probability = 0.00001 = 0.001%</u>