Answer:
1. Sales price per unit = $7.60
2. Variable cost per unit = $80; Contribution margin ratio = 33.33%
Explanation:
Requirement 1
We know,
Break-even point (in units) = Fixed expense ÷ (Sales price per unit - Variable cost per unit)
Given,
Fixed expense = $349,600
Sales price per unit = Total sales ÷ Total number of units (As we have to find the sales price per unit)
Variable cost per unit = $4.56
As the company is in break-even point, it means there is no loss and no profit if the company sells 115,000 units.
Therefore, 115,000 units = $349,600 ÷ (Sales price per unit - $4.56)
or, 115,000 units × (Sales price per unit - $4.56) = $349,600
or, Sales price per unit - $4.56 = $349,600 ÷ 115,000 units
or, Sales price per unit = $3.04 + $4.56 = $7.60
Requirement 2
Sooner Industries
Income statement (contribution margin format)
For 15,600 units sold
Unit Total (%)
Sales revenue $120 $1,872,000 100
<u>(-) Variable expense $(80) (3) $(1,248,000) (2) 66.67</u>
Contribution Margin $40 $624,000 (1) 33.33 (4)
<u>(-) Fixed expense $(458,000) 24.47 </u>
Net operating income $166,000 8.86
<em>Note - 1:</em>
Contribution Margin - Fixed expense = Net Income
or, Contribution Margin - $458,000 = $166,000
or, Contribution Margin = $166,000 + 458,000
or, Contribution Margin = $624,000
<em>Note - 2:</em>
Sales - Variable expense = contribution margin
or, $1,872,000 - Variable expense = $624,000 (From Note - 1)
or, $1,872,000 - $624,000 = Variable expense
or, Variable expense = $1,248,000
<em>Note - 3:</em>
Variable cost per unit = Total Variable expense ÷ number of units sold
or, Variable cost per unit = $1,248,000 ÷ 15,600 units
or, Variable cost per unit = $80
<em>Note - 4:</em>
Contribution margin ratio = (Contribution Margin ÷ Total sales) × 100
or, Contribution margin ratio = ($624,000 ÷ $1,872,000) × 100
or, Contribution margin ratio = 33.33%