Because the red mustang is at the stop sign first. It’s a 4 way intersection
Answer:
Pressure = 11.38 psi
Force = 13.981 Ibf
Explanation:
Step by step solution is in the attached document.
Answer: 133.88 MPa approximately 134 MPa
Explanation:
Given
Plane strains fracture toughness, k = 26 MPa
Stress at which fracture occurs, σ = 112 MPa
Maximum internal crack length, l = 8.6 mm = 8.6*10^-3 m
Critical internal crack length, l' = 6 mm = 6*10^-3 m
We know that
σ = K/(Y.√πa), where
112 MPa = 26 MPa / Y.√[3.142 * 8.6*10^-3)/2]
112 MPa = 26 MPa / Y.√(3.142 * 0.043)
112 = 26 / Y.√1.35*10^-2
112 = 26 / Y * 0.116
Y = 26 / 112 * 0.116
Y = 26 / 13
Y = 2
σ = K/(Y.√πa), using l'instead of l and, using Y as 2
σ = 26 / 2 * [√3.142 * (6*10^-3/2)]
σ = 26 / 2 * √(3.142 *3*10^-3)
σ = 26 / 2 * √0.009426
σ = 26 / 2 * 0.0971
σ = 26 / 0.1942
σ = 133.88 MPa
Answer:
W = 12.8 KW
Explanation:
given data:
mass flow rate = 0.2 kg/s
Engine recieve heat from ground water at 95 degree ( 368 K) and reject that heat to atmosphere at 20 degree (293K)
we know that maximum possible efficiency is given as



rate of heat transfer is given as



Maximuim power is given as

W = 0.2038 * 62.7
W = 12.8 KW
Answer:
3180.86 Nm
Explanation:
Moment of inertia for shaft AB,
Torque in solid shaft AB will be given by
Where
is shear stress,
is polar moment of inertia for shaft AB, r is the radius of shaft B
The inner diameter of pipe CD can found considering that the thickness of pipe is 0.006 m hence diameter= 0.09-(2*0.006)= 0.078 m
Moment of inertia for shaft CD will be
Torque for shaft CD will be
and here r = 0.045 m
The minimum of the two torques is the largest torque that can be applied. Therefore, the torque to apply equals 3180.86 Nm