Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
Answer:
March 31, 202x, payroll tax expenses
Dr FICA tax (OASDI) expense 961
Dr FICA tax (Medicare) expense 224.75
Dr FUTA tax expense 93
Dr SUTA tax expense 837
Cr FICA tax (OASDI) payable 961
Cr FICA tax (Medicare) payable 224.75
Cr FUTA tax payable 93
Cr SUTA tax payable 837
Explanation:
Since we are calculating only payroll taxes, the wages expense is not included in this journal entry.
total payroll for the 10 employees = 10 x $1,550 = $15,500
each employee has accumulated earnings of $1,550 x 3 = $4,650
Answer:
True
Explanation:
As in the lean philosophy the production is based on specific customer demands, there are chances that when the order is received then the inventory required is not present and that the inventory is not held in hand.
Whereas in the traditional philosophy the production is based on the principle of budgets and sales forecast, accordingly the sales keeps on moving and the inventory is also held in hand prior to confirmation of order from customers.
Since there is no planning before the order is received from customers under lean, in emergency cases, or scarcity of resources, the inventory will fall short, and acquisition of inventory would not be easy.
Answer:
The company should make the components because incremental costs are $2 less than the purchase price
Explanation:
The cost of making each unit of component = Direct Labour + Direct Material + Variable Overhead*
*The overhead cost of $4 contains both a fixed and variable element. It has been mentioned that 25% of overhead cost is incremental i.e. it increases with each additional unit produced (marginal cost). The incremental cost is the variable element.
Variable element = $4 x 25% = $1
Fixed element = $4 x 75% = $3
Thus, the cost of making each unit of component = $5 + $2 + $1 = $8,
whereas the cost of purchasing each unit of complement is $10. Hence, the company should produce the component as it is less by $2 ($10 - $8) to produce than it is to purchase.
Answer: Users.
Explanation:
There are 7 positions in the Buyer Decision Process which includes the Initiators, the buyers, decision makers, influencers, Users and Gatekeepers.
The Users are the finally people who actually use the product and their opinion matters. They are usually consulted on how to make a product better in the post-evaluation process.
Kate as a sales representative arranged to meet students and got their feedback on textbooks with the aim of using their feedback to make their textbooks better. This would signify that the students play a USER role in the buying centre and their opinion is being used to learn to make a product better. Also, the company sells textbooks and textbooks are usually for students.