Answer:
Explanation:
The coupon rate is defined as the interest rate paid on a bond by its issuer for the term of the security.
Hence,
Par Value = $800
Face Value = $1,000
N = 5 x 2 = 10
Since the interest is semi annual
i = 8% / 2 = 4%
CF = $15.34
Coupon = $30.68 per year or 3.068%
Answer: B. The coding scheme was not reliable.
Explanation: The most likely discrepancy for the of this study/research is the coding system, a coding system is an analytical tool used to categorize samples or treatments in order to effectively enhance the research or study and to give correct results. Coding systems are also used in computer analysis for effective result presentation. Coding can be used in quantitative analysis such as Questionnaire results and in qualitative in the case of interview transcripts.
Carmaker Kia has used its 10-year/100.000 mile warranty program to improve consumer perceptions of the reliability of its vehicles, they are clearly using positioning marketing strategy, they are trying to position their vehicles giving a benefit others wouldn´t give, such as a long warranty, and at the same time offer a competitive price so clients would need to think and balance, price, benefits and quality.
Answer:
% change decrease is = 1.2 %
Explanation:
given data
assets = $100 million
average duration = 3 years
liabilities = $90 million
average duration = 3 years
interest rates= 4% increase
to find out
percentage decrease in First National Bank's net worth relative to the total original asset value
solution
change in assets value is
change in assets value = $100 million × 4% × 3 year = $1200 million
change in liability value is
change in assets value = $90 million × 4% × 3 year = $1080 million
change in net worth = $1200 - $1080 = $120 million
so % change is =
% change decrease is = 1.2 %