answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
2 years ago
14

Question 1 Jenson College provides its own housekeeping services. The College director would like to outsource this service and

has found a company that will provide the service for $50 per hour. The following information has been collected about the cost per hour to the college for performing its own housekeeping services: Cost per hour of service: Cleaning supplies $3 Direct labour costs $27 Variable overhead $2 Total hours of housekeeping services per year 3,120 Total fixed overhead $51,840 Determine whether Jenson College should outsource housekeeping, assuming that 50% of fixed costs can be eliminated if the service is outsourced. (If an amount reduces the net income then enter with a negative sign preceding the number, e.g.-15,000 or parenthesis, e.g. (15,000).) Number of hours: 3,120 In-house Outsource Net Income Increase (Decrease) Cleaning supplies $ $ $ Direct labour Variable overhead Fixed costs Purchase price Total cost $ $ $ Jenson College outsource the services.
Business
1 answer:
NeX [460]2 years ago
6 0

Answer:

c)Qualitative factors that affects outsourcing decision"

1)Quality of services :Whether the company to whom services are outsourced is capable enough or has sufficient experience in providing housekeeping services .A bad quality service can destroy customer /client relations .

2)Long term relations : whether the company to whom services are outsourced is trustworthy and is interested to maintain long term relations .

You might be interested in
A firm hires labor, capital, and land to produce grapefruits. currently the marginal product of the last unit of labor input is
umka21 [38]

Answer:

$100

Explanation:

the marginal product per dollar spent on labor = 40 units / $20 = 2 units per dollar

the marginal product per dollar spent on capital = 60 units / $30 = 2 units per dollar

the marginal product per dollar spent on land = 2 = 200 / $X

$X = 200 / 2 = 100 ⇒ the cost per unit of land is $100

The marginal product per dollar spent on a factor of production (labor, capital or land) is MP(factor)/P(factor). It measures how many additional units of output can be obtained by spending $1 more in a factor of production.

6 0
2 years ago
Pouch Corporation is working on its direct labor budget for the next two months. Each unit of output requires 0.84 direct labor-
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

$31,584

Explanation:

Pouch Corporation

Direct Labor Budget June July Total

Required production in units

2,100 1,900

Direct labor-hours per unit

0.84 0.84

Total direct labor-hours needed

1,764 1,596

Direct labor cost per hour

$9.40 $9.40

Total direct labor cost

$16,581.60 $15,002.40 $31,584

Required production in units×Direct labor-hours per unit =Total direct labor-hours needed

Total direct labor-hours needed×Direct labor cost per hour =Total direct labor cost

$16,581.60 + $15,002.40 = $31,584

8 0
2 years ago
The number of taxicabs in Motorville and the taxicab fares are regulated. The fare currently charged is Rs.500 a ride. Motorvill
larisa86 [58]

Answer:

The answer is below

Explanation:

i) The price elasticity of demand is given by the formula:

Price \ elasticity\ of \ demand=\frac{\Delta Q}{\Delta P} =\frac{\frac{Q_2-Q_1}{(Q_2+Q_1)/2} }{\frac{P_2-P_1}{(P_2+P_1)/2} } \\\\Price \ elasticity\ of \ demand=\frac{\frac{40-80}{(40+80)/2} }{\frac{600-500}{(600+500)/2} }=\frac{-2/3}{2/11} =3.667 (ignore \ the\ sign)

Since the price elasticity of demand is greater than 1 hence it is elastic

ii) Since the price elasticity of demand is elastic as a result of increase in fare, hence the total revenue would decrease.

iii)

Price \ elasticity\ of \ demand=\frac{\Delta Q}{\Delta P} =\frac{\frac{Q_2-Q_1}{(Q_2+Q_1)/2} }{\frac{P_2-P_1}{(P_2+P_1)/2} } \\\\Price \ elasticity\ of \ demand=\frac{\frac{120-80}{(120+80)/2} }{\frac{400-500}{(400+500)/2} }=\frac{0.4}{-2/9} =1.8 (ignore \ the\ sign)

Since the price elasticity of demand is greater than 1 hence it is elastic

4 0
2 years ago
A On December 31, 2017, State Construction Inc. signs a contract with the state of West Virginia Department of Transportation to
larisa [96]

Answer:

2018: $78 million

2019: $468 million

2020: $234 million

Explanation:

Given that State Construction incurred costs as follows:

Year                         Cost

2018                         $60 million

2019                         $360 million

2020                        $180 million

Total cost = $60 million + $360 million + $180 million = $600 million

Percentage to total cost ratio is:

For 2018 = $60 million / $600 million = 0.1,

For 2019 = $360 million / $600 million = 0.6,

For 2020 = $180 million / $600 million = 0.3.

Revenue = Percentage to total cost ratio × Contract price.

Contract price = $780 million

For 2018, Revenue = 0.1 × $780 million = $78 million

For 2019, Revenue = 0.6 × $780 million = $468 million

For 2020, Revenue = 0.3 × $780 million = $234 million

3 0
2 years ago
Explaining to a borrower the fees that make up the Annual Percentage Rate (APR) of a borrower’s loan is:
ladessa [460]

Answer: b. Permissible if the Notary Signing Agent has the breakdown of the fees

Choices are:

“A. prohibited under all circumstances, regardless of the Notary Signing Agent’s level of expertise”

“B. permissible if the Notary Signing Agent has the breakdown of the fees”

“C. recommended in order to convince the borrower he or she is getting a fairly priced best loan”

“D. encouraged in order to provide superior customer service to the borrower”

The notary is allowed to explain the fees that make up the Annual Percentage Rate (APR) of a borrower’s loan but he is not allowed to comment on its source, its accuracy, or his opinion of the information.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Whistle works sells each whistle for $12. They have a desired ending inventory for production of 20% of the next months budgeted
    5·1 answer
  • The demand function for a certain make of ink-jet cartridge is the following where p is the unit price in dollars and x is the q
    9·1 answer
  • A year ago, MC Hammer Company had inventory in Britain valued at 240,000 pounds. The exchange rate for dollars to pounds was 1£
    10·1 answer
  • Consider the following items:
    9·1 answer
  • Which of the following is true of the relationship between the average product of labor and the marginal product of laborLOADING
    14·1 answer
  • Miriam owns a small shop selling custom headbands and accessories. Last month, she sold 335 headbands for $10 each. According to
    8·1 answer
  • Juarez Builders incurred $285,000 of labor costs for construction jobs completed during the month of August, of which $212,000 w
    5·2 answers
  • A company has a selling price of $1,800 each for its printers. Each printer has a 2 year warranty that covers replacement of def
    14·1 answer
  • Pizza International, Inc., reported the following information (in thousands): Operating Activities Net Income $ 236 Depreciation
    10·1 answer
  • In May 2020, Whitney filed for divorce from her husband, Michael. Although they lived apart for the last six months of the year,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!