Answer:
Kale should apply to have her license put on inactive status while she completes her CPE requirements. During thatperiod of time she may not engage in the practice of public accounting
Explanation:
Answer:
13.968%
Explanation:
Discount is defined as a deduction from the selling price of a product, and it is used as a way to attract more customers by using price advantage compared to competitors.
The following formula can be used to calculate discount
Discount rate = Rate of return + Competitor's beta (market risk premium)
Discount rate = 0.031 + 1.43(0.076)
Discount rate= 0.13968= 13.968%
Answer:
$24,000 ordinary income
$1,600 interest income
$20,000 guaranteed payment.
Explanation:
Calculation for what how much income will Percy report for the year and what is its character
Calculation for Percy Ordinary income: 120,000 - 40,000 - 20,000
= 60,000 x 40%
= 24,000.
Calculation for Percy Interest income:
4,000 x 40%
= 1,600
Guaranteed Payment: 20,000
Therefore what Percy will report will be: $24,000 ordinary income
$1,600 interest income
$20,000 guaranteed payment.