Answer:
It is m(x) = 20,000(0.97)^x.
Step-by-step explanation:
After 1990, each year has (100-3) = 97% ( or 0.97) of visitors that it had the previous year.
So m(x) = 20,000(0.97)^x (answer).
Answer:
15 feet.
Step-by-step explanation:
A bulletin board has been shown in the figure below.
Where the width of the board AB = DC =
= 4.5 feet
and the length of the board AD = BC = 6 feet
As Ms. Berkin is dividing the board by stretching the ribbons to the opposite corners so the length of ribbons will be AC and BD.
In right angle triangle <em>ADC</em>, using Pythagorean Theorem,
= 
feet
Similarly in triangle <em>BDC</em>,

feet
Thus, total length of the ribbon used = AC + BD = 7.5 + 7.5 = 15 feet
To find the area to the right of a positive z-score, begin by reading off the area in the standard normal distribution table. Since the total area under the bell curve is 1, we subtract the area from the table from 1. For example, the area to the left of z = 1.02 is given in the table as .846.
Answer:
answer is a
the height of the water increases 2 inches per minute