The pressure drop of air in the bed is 14.5 kPa.
<u>Explanation:</u>
To calculate Re:

From the tables air property

Ideal gas law is used to calculate the density:
ρ = 
ρ = 1.97 Kg / 
ρ = 
R =
= 8.2 ×
/ 28.97×
R = 2.83 ×
atm / K Kg
q is expressed in the unit m/s
q = 1.24 m/s
Re =
Re = 2278
The Ergun equation is used when Re > 10,


= 4089.748 Pa/m
ΔP = 4089.748 × 3.66
ΔP = 14.5 kPa
By permanently locking in stakeholder requirements during a project's planning phase. -through highly detailed process documentation that is updated following every work cycle.
Answer:
The rate of heat transfer from both sides of the plate to the air is 240 W
Explanation:
Given;
area of the flat plate = 0.2 m × 0.2 m = 0.04 m²
velocity of atmospheric air stream, v = 40 m/s
drag force, F = 0.075 N
The rate of heat transfer from both sides of the plate to the air:
q = 2 [h'(A)(Ts -T∞)]
where;
h' is heat transfer coefficient obtained from Chilton-Colburn analogy

Properties of air at 70°C and 1 atm:
ρ = 1.018 kg/m³, cp = 1009 J/kg.K, Pr = 0.7, v = 20.22 x 10⁻⁶ m²/s

Finally;
q = 2 [ 30(0.04)(120 - 20) ]
q = 240 W
Therefore, the rate of heat transfer from both sides of the plate to the air is 240 W
Answer:
(a). Entropy change of refrigerant is = 0.7077 
(b). Entropy change of cooled space

(c). Total entropy change is dS = 0.0232 
Explanation:
Given data
Saturation pressure = 140 K pa
Saturation temperature from property table
= - 18.77 °c = - 18.77 + 273 = 254.23 K
(a). Entropy change of refrigerant is given by

Since heat absorbed by refrigerant Q = 180 KJ

dS = 0.7077 
(b). Entropy change of cooled space

= - 10 °c = 263 K


(c). Total entropy change is given by

dS = 0.7077 - 0.6844
dS = 0.0232 
This is the value of total entropy change.
Answer:
a) 251.31 m/s and 55.29 m/s
b) The mass flow rate is 0.0396 kg/s
c) The rate of entropy production is 0.0144 kW/K
Explanation:
a) The steady state is:
mi = mo

The energy balance is:

Vi = 0.22 * 251.31 = 55.29 m/s
b) The mass flow rate is:

c) The entropy produced is equal to:
