Answer:
The cost of goods sold = $74,000
Explanation:
<em>Cost of goods sold is computed as</em>
<em>Opening stock + production- closing inventory</em>
<em>The figure is always subtracted from the sales revenue to determine the gross profit</em>
The cost of goods of XXis Corporation
Cost of goods sold = 19,000 + 70,000 - 15,000
= $74,000
The cost of goods sold = $74,000
Answer:
$555,750
Explanation:
First we need to calculate the units produced in the month of August.
We know that the opening inventory of finished goods is equal to 40% of that month's sale.
- The Opening inventory of August will be: 11100 * 0.4 = 4440
- Units produced in august relating to August sales will be 11100 - 4440 = 6660
- Units produced in August relating to September's sales will be 12600 * 0.4 = 5040
- Total units produced in August = 6660 + 5040 = 11700 units
- labour hours required for August = 11700 * 2.5 = 29250 direct labor hours
- So, Direct labor Cost = 29250 * 19 = 555750
Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.
Answer:
Company output will be maximized if Calvin makes all the decals and Hobbes makes all the chains.
-Calvin has a comparative advantage for making decals.
-Hobbes has a higher opportunity cost for making decals than Calvin.
Explanation: Each partner should focus on the task where he has a comparative advantage.
In the situation of Calvins: if someone has a comparative advantage in producing something, that means he also has a lower opportunity cost in practicing that object.
In the situation of Hobbes: if he has a higher opportunity cost for making decals, then Calvin has a lower opportunity cost for making decals.
Answer:
Option E: Commercialization
Explanation:
The marketplace is simply dynamic and undergoes different changes and the demand rate for products is also do change. Companies evaluate their already made or existing product line, update it and tries to fit into the standard of their consumers.
In the new product development strategies, companies makes a unique new product development strategy to limit the overuse of time and resources through the method of, organize planning and research, understanding what customer really want thereby definitely resourcing of the said project.
In commercialization, it entails the new product launching procedures (processes). It usually needs heavy promotion and product distribution throughout the network.