Answer:

where P is density of air and v flow is volume flow rate, so in order to find velocity of air and mass flow rate formula is given by :

so velocity is:

Answer:
153.2 J
Explanation:
Let's first list our given parameters;
mass (m) of the block = 10 kg
which slides down ( i.e displacement) = 2 m
kinetic coefficient of friction (μk) = 0.2
In the diagram shown below; if we take an integral look at the component of force in the direction of the displacement; we have
Fcos 40°
100 (cos 40°)
76.60 N
Workdone by the friction force can now be determined as:
W =
× displacement
W = 76.60 × 2
W = 153.2 J
∴ the work done by the friction force = 153.2 J
Answer:
design angle ∅ = 4.9968 ≈ 5⁰
Explanation:
First calculate the force Fac :
Fac = 
= 
= 708.72 Ib
using the sine law to determine the design angle

hence ∅ = 
=
= 4.9968 ≈ 5⁰
Answer:
Your question is lacking some information attached is the missing part and the solution
A) AB = AD = BD = 0, BC = LC
AC = 
B) AB = AD = BC = BD = 0
AC = 
Explanation:
A) Forces in all members due to the load L in position A
assuming that BD goes slack from an inspection of Joint B
AB = 0 and BC = LC from Joint D, AD = 0 and CD = 4L/3 C
B) steps to arrive to the answer is attached below
AB = AD = BC = BD = 0
AC = 