Answer:
25 -
mm
Explanation:
Given data
steel tube : outer diameter = 50-mm
power transmitted = 100 KW
frequency(f) = 34 Hz
shearing stress ≤ 60 MPa
Determine tube thickness
firstly we calculate the ; power, angular velocity and torque of the tube
power = T(torque) * w (angular velocity)
angular velocity ( w ) = 2
f = 2 *
* 34 = 213.71
Torque (T) = power / angular velocity = 100000 / 213.71 = 467.92 N.m/s
next we calculate the inner diameter using the relation
= 467.92 / (60 * 10^6) = 7.8 * 10^-6 m^3
also
c2 = (50/2) = 25 mm
=
= ![\frac{\pi }{0.050} [ ( 0.025^{4} - c^{4} _{1} ) ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5Cpi%20%7D%7B0.050%7D%20%5B%20%28%200.025%5E%7B4%7D%20-%20c%5E%7B4%7D%20_%7B1%7D%20%20%29%20%5D)
therefore; 0.025^4 -
= 0.050 /
(7.8 *10^-6)
= 39.06 * 10 ^-8 - ( 1.59*10^-2 * 7.8*10^-6)
39.06 * 10^-8 - 12.402 * 10^-8 =26.66 *10^-8
=
THE TUBE THICKNESS
= 25 -
mm
Answer:
C. The user will not be able to see the junction object records or the field values.
Explanation:
For the profile of the user to give access permission such as create and read to the job without granting access permission to the production facility object, the value of the field or records of the junction object will not be seen by the user. This is one of the necessary criteria or principle for the universal container with a junction object.
<em>You should take note and exercise extreme precautions when you are near power lines and consider the following:
</em>
<em>
</em>
<em>1. Make sure that you have a good distance away from the lines. The minimum distance you can get is 10 feet away from the lines. Be cautious as well when you see broken lines as they could still harm you and electrified you.
</em>
<em>2. Do not make ladders, equipments and things around you touch the power lines as it may harm you as well.
</em>
<em>3. Clear everything and ensure that no things are near you before you lift your hands and other tools.</em>
Answer:
X_cp = c/2
Explanation:
We are given;
Chord = c
Angle of attack = α
p u (s) = c 1
p1(s)=c2,
and c2 > c1
First of all, we need to find the resultant normal force on the plate and the total moment about leading edge.
I've attached the solution
Answer:
ALL CAREFULLY ANSWERED CORRECTLY
Explanation:
1) A loaf of Bread PHYSICAL SYSTEM
✓ How can the environment affect the edibility of the bread
✓ What are the constituents that makes up the bread
✓ What process is involved in these constituents mixing to form the loaf.
2) The law of thermodynamics makes us to understand that when heat/energy passes through a system, the systems internal energy changes with respect to the conservation of energy law. That is energy lost = energy gained. Typically, ice would melt in a cup of hot tea because of the thermal energy in the molecules of the hot tea. When you heat a material, you are adding thermal kinetic energy to its molecules and usually raising its temperature. The temperature of the ice raises due to the kinetic energy added to it and it melts to water.
3) The theory of systems view the world as a complex system of interconnected parts. If we consider the society; (financial systems, political systems, etc) we will agree that they individually have their own components and it's the summation of this components that makes the system, this implies that system thinking could be applicable in this kinda of systems as long as they are made up of components.
4) Technology has boosted every sector of our lives and it has the capacity to do more. Restricting it's importance to entertainment alone would be an underusing of its potentials. Engineering students infact should not need any drive to be encouraged about maximizing all it can do in shaping our world.
5) ~ Nature shows its splendid soul
~Never ceases to leave us in amazement
~And we are in love