Answer:
The question does not include any requirements, so I looked for similar questions:
- Use the least squares method to develop the estimated regression equation.
-
For every additional car placed in service, estimate how much annual revenue will change.
1) Y = -14.95 + 12.82X
2) for every 1 thousand cars put into service, revenue should increase by $12.82 million.
See attached PDF for calculations
Answer:
3. the more resources a society uses to produce one good, the fewer resources it has available to produce another
Explanation:
The production possibilities frontier (PPF) is a curve that shows the trade-offs that a person, firm, or country has to incurr when producing two goods.
As economic agents have limited resources, they can only produce a limited amount of one good over the other.
If more resources are devoted to the production of one good, for example, butter, then, less resources are left for the production of the other good, for example, guns.
With each additional unit of butter produced, more resources are spent, which means that less resources are available to produce guns.
In other words, the opportunity cost of producing butter increases as more butter is made, causing the PPF to bow outward.
Yes you will be able to afford your monthly payment 20+20=40+10=50+60=110+650 will be 760 out of 2100 so yes you can afford it
Answer:
B. $1.12
Explanation:
The computation of arbitrage trading profit is shown below:-
Euro Share price = £0.875
Spot rate R = £0.6366/$1.00
1 ADR Share price in US = $5.75
1 ADR = 5 share of shares
Now, The actual price of 1 ADR P1 = 5 × Euro Share price ÷ Share price in US
= 5 × £0.875 ÷ £0.6366
= $6.87
Therefore, The Arbitrage profit = Actual price - trading price
= Actual price - Price in US
= $6.87 - $5.75
= $1.12
Therefore for computing the arbitrage trading profit we simply applied the above formula.
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
The predetermined overhead rate based on direct labor cost. The information used in setting this rate includes estimates that the company will incur $754,000 of overhead costs and $580,000 of direct labor cost.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 754000/580000= $1.3 per direct labor dolar
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base