<u>Answer:</u> The concentration of dichloroethylene in the air breather by a person swimming in the river is 
<u>Explanation:</u>
We are given:
Concentration of dichloroethylene = 0.65 mg/L
Converting this into mol/L, we use the conversion factor:
1 g = 1000 mg
Molar mass of dichloroethylene = 97 g/mol
Converting the concentration, we get:

To calculate the pressure of the gas, we use ideal gas equation:

where,
P = pressure of the gas
C = concentration of gas = 
R = Gas constant = 
T = temperature of the gas = ![21^oC=[21+273]K=294K](https://tex.z-dn.net/?f=21%5EoC%3D%5B21%2B273%5DK%3D294K)
Putting values in above equation, we get:

To calculate the concentration of gas we use the equation given by Henry's law, which is:

where,
= Henry's constant = 0.033 mol/L.atm
= molar solubility of dichloroethylene gas = ?
= partial pressure of dichloroethylene gas = 
Putting values in above equation, we get:

Converting this into ng/L, we use the conversion factor:

Molar mass of dichloroethylene = 97 g/mol
Converting the concentration, we get:

Hence, the concentration of dichloroethylene in the air breather by a person swimming in the river is 