Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
Answer:
The correct answer is option 4.
Explanation:
Rhonda has agreed to invest $16,000 in a partnership with her sister and brother-in-law. she does not plan to work in partnership or invest any of her wealth other than $16,00. But she intends on sharing profits. This implies that Rhonda is a limited partner in the business.
A limited partner is a partial owner of a business. His/her liability to the business's debts is limited to the extent of the amount he/she has invested in the business. Such partners are often called silent partners as they don't have any involvement in the day to day operations.
Answer:
The company demonstrated a concept of CSR, accountability.
I hope this helped. It would be greatly appreciated if you marked brainliest.
But is it good to learn new ideas, so you can grow...
Answer:
rebate
Explanation:
Rebates are used in marketing as discounts for qualifying customers. Instead of offering a general broad discount to every customer, when companies use rebates they can decide what type of customers will receive them. Even some customers that could qualify for the rebate wouldn't get it, since they need to send a form provided by the company and not everyone will be willing to do it.