Answer:
The actual building will be 7.5 m tall
Step-by-step explanation:
Given the scale model value of the building, we want to find the actual height of the building
From the scale model;
1 cm = 0.5m
Thus 15 cm will be 15 * 0.5 = 7.5 m
Answer:
The simplification for the expression is given as =( 7 + 2(a-3))/(a-3)
Step-by-step explanation:
To simplify the expression we will first convert the words to values in numbers and alphabets.
StartFraction 5 Over a minus 3 EndFraction minus 4 divided by 2 + StartFraction 1 Over a minus 3 EndFraction
= 5/(a-3) -4/2 + 2/(a-3)
Having done that, let's move on and simplify the expression.
5/(a-3) -4/2 + 2/(a-3)
= 5/(a-3) -2+ 2/(a-3)
= 5/(a-3) + 2/(a-3) -2
= 7/(a-3) -2
=( 7 + 2(a-3))/(a-3)
Answer:
The given variable is a continuous variable.
Step-by-step explanation:
We are given the following variable in the question:
Variable: "The volume of cola in a can is 11.1 oz"
Discrete variable:
- These can be expressed in whole numbers and cannot take value in decimals
- They are counted not measured.
- They cannot take any value within an interval.
Continuous Variable:
- These can be expressed in decimal numbers.
- They are measured not counted.
- They can take any value within an interval.
Thus, the given variable which is volume is measured and can tale any value within an interval.
Thus, it is a continuous variable.
The final part of the question is asking;
How much did all (99.7%) of the students spend on textbooks in a semester
Answer:
almost all (99.7%) of the students spent between $165 and $315 on textbooks in a semester.
Step-by-step explanation:
The standard deviation rule describes to us that for distributions that have the normal shape, approximately 99.7% of the observations fall within 3 standard deviations of the mean.
In this question, we are given that; Mean = 240 and Standard deviation= 25
So, 3 standard deviation below the mean = Mean - 3(standard deviation)
= 240 - (3 × 25)
= 240 - 75 = 165
Now, 3 standard deviation above the mean = Mean + 3 standard deviation = 240 + (3 × 25)
= 240 + 75 = 315
So, almost all (99.7%) of the students spent between $165 and $315 on textbooks in a semester.