Answer:
for 5 probability is 1/6
for not a five = 1-1/6 = 5/6
Step-by-step explanation:
Monthly payments, P = {R/12*A}/{1- (1+R/12)^-12n}
Where R = APR = 4.4% = 0.044, A = Amount borrowed = $60,000, n = Time the loan will be repaid
For 20 years, n = 20 years
P1 = {0.044/12*60000}/{1- (1+0.044/12)^-12*20} = $376.36
Total amount to be paid in 20 years, A1 = 376.36*20*12 = $90,326.30
For 3 years early, n = 17 year
P2 = {0.044/12*60,000}/{1-(1+0.044/12)^-12*17} = $418.22
Total amount to be paid in 17 years, A2 = 418.22*17*12 = $85,316.98
The saving when the loan is paid off 3 year early = A1-A2 = 90,326.30 - 85,316.98 = $5,009.32
Therefore, the approximate amount of savings is A. $4,516.32. This value is lower than the one calculated since the time of repaying the loan does not change. After 17 years, the borrower only clears the remaining amount of the principle amount.
since its an isoscelies trangle, they probably wanted you to do base times height
make a 71-91/2-x x triangle
where x is the height of the triangle to the base 91 and 71 is the hypothenuse
and then do bh/2
or
use heron's formula
s= 71+91/2
area= 
have fun solving that
110/50=2.2 (each person consumes 2.2 kg of rice)
50+20 (the people who join)=70 total of people
70X2.2= 154 kg of rice.