If x=0 then they have same value
1st and 2nd options are out
for x=-1
g(-1)=1
h(-1)=-1
3rd is true
4th
false
for all values except zero, g(x)>h(x)
correct ones are
g(x) > h(x) for x = -1.
For positive values of x, g(x) > h(x).
For negative values of x, g(x) > h(x).
I would say that the unfinished puzzle has more than one piece and the missing piece is only one, itself.
Answer:
Eudora spent 0.5 hours from home to library and 1.5 hours from library to school
Step-by-step explanation:
Given
Home to Library:
-- Average Speed
Library to School
-- Average Speed
Total


Required
Determine the time taken from home to library and from library to school
Let the time spent from home to library be x. So, from library to school will be: 2 - x
So, we have:
Home to Library:
-- Average Speed
-- Time
Library to School
-- Average Speed
-- Time
Distance is calculated as:

Home to Library:



Library to School:



The total distance is 120km. So, we have:


Collect Like Terms



Solve for x


Recall that:


So, we have:


It is important to note that all the information's required are already given in the question
Probability that a day will be hot = 0.15 + 0.10
= 0.25
Probability that a day will be sunny = 0.15 + 0.30 + 0.10
= 0.55
Adding the above two probabilities, we get = 0.25 + 0.55
= 0.80
Now
Probability that a day will be both hot and sunny = 0.15
So
Probability that a day was hot or sunny = 0.80 - 0.15
= 0.65
I hope the procedure is clear enough for you to understand.