Given that the ball was rolling with an initial velocity of 4.80 m/s, when it encountered the ramp.
Given that the accerelation with which it rolled over the ramp was

and that the ranp is 0.750 m long.
The final velocity of an object with an initial velocity, u, with an accerelation, a, moving through a distance, s is given by

Thus, the <span>final velocity of the ball when it reaches the top of the ramp is given by

</span>
39.99 + 0.13m < = 44
0.13m < = 44 - 39.99
0.13m < = 4.01
m < = 4.01 / 0.13
m < = 30.84......so the most that he can send or receive is 30
Answer:
0.32
Step-by-step explanation:
P(B|A) = P(A∩B) / P(A)
0.25 = 0.08 / P(A)
P(A) = 0.32
Answer:
POISSON DISTRIBUTION
Step-by-step explanation:
When dealing with the number of occurrences of an event over a specified interval of time or space, the poisson distribution is often useful.
Poisson distribution is applicable if:
The probability of the occurrence of the event is the same for any two intervals of equal length.
The occurrence or nonoccurrence of the event in any interval is independent of the occurrence or nonoccurrence in any other interval.
The probability that two or more events will occur in an interval approaches zero as the interval becomes smaller.
Therefore, the appropriate probability distribution is POISSON PROBABILITY DISTRIBUTION.