Answer: $67,600 and $2600
Explanation:
Total unit = 13,000
Defective unit cost = $5.20
Resale price = $3.00
Reworked = $5.00
Full price = $8.20
Opportunity cost
= Full price - replacement unit
= 8.20 - 5.20
= 3.00
= . Cost of reselling
= 13,000 × 3.00
= $39,000
1. Cost of defective units
= 13,000 × 5.20
= $67,600
2. Cost of reworked
= $5.00 × 13,000
= $65,000
3. Full price
= 13,000 × $8.20
= $106,600
B. Incremental income of selling the unit as scrap and reworked
Scarp = $67, 600
Reworked = $(106600 -39, 000- 65,000)
= $2600
Answer:
2. 9 million
Explanation:
We know that
Unemployment rate = Number of unemployed workers ÷ Civilian labor force
6% = Number of unemployed workers ÷ 150 million
So, the number of unemployed workers would be
= 150 million × 6%
= 9 million
We simply applied the unemployed rate so that the number of unemployed workers could come
All other information given is of no significance. So, ignored it
Answer: d. price control.
Explanation:
Price control is a mechanism used by government in order to control price, this is done when government sets a minimum and maximum price for certain goods and services, this is done in order to manage the purchasing power for such goods. Most times government adopt price control system for things like food, energy product, etc. Price control can lead to a situation where there will either be shortage or over supply.
Answer:
B) 15 decision variables, 8 supply/demand constraints.
Explanation:
To determine the number of decision variables all we have to do is multiply the number of groves by the number of processing plants = 3 x 5 = 15. There are 15 possible ways that oranges can go from one specific grove to one specific processing plant.
To determine the supply/demand constraints we add the number of groves (supply) and processing plants (demand) = 3 +5 = 8