Answer: d. $6,500.
Explanation:
The question makes it seem quite complicated but it's not. In calculating the amount Trell will receive from the factor we do the following,
We take the fair value of Trell's 20% interest of $8,000 and subtract the factoring fee from it.
The factoring fee is,
= 50,000 * 3%
= $1,500
Subtracting it we have,
= 8,000 - 1,500
= $6,500.
Trell will show an amount receivable from factor of $6,500 so option D is correct.
Answer:
The answer is "$306 and $204".
Explanation:
Given value:
Stacy salary = $300
Virginia salary = $200
The nominal value is 2%
Calculating the Stacy salary 



Calculating the Virginia salary 



Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%
Answer:
The optimal bundle is 6 pairs of dress shoes and 3 pairs of Crocs.
Explanation:
From the question,
Allowance (M) = $450; Price of dress shoes, Pd = $50; Price of crocs, Pc = $50
Note: MRS-price ratio, MUC- marginal utility from consuming casual Crocs ,MUD- marginal utility from consuming dress shoes
Optimal bundle is determined where MRS = Price ratio
MRS = MUC/MUD = 20DC/10C2 = 2D/C
Price ratio = Pd/Pc = 50/50 = 1
So, 2D/C = 1
Therefore, C = 2D
Budget constraint: M = Pd*D + Pc*C
So, 50D + 50*(2D) = 450
50D + 100D = 150D = 450
So, D = 450/150 = 3
C = 2D = 2*3 = 6
Answer:
Letter b is correct. <u>Joint venture.</u>
Explanation:
The Joint Venture strategy can be defined as an economic association that occurs between two or more companies, whose objective is to carry out a certain activity during a limited period of time.
Joint Venture operations are commonly used for various organizational purposes, such as commercial, logistical, technological, etc., in addition to being a strategy that makes it possible to accelerate business by combining business resources.
It is necessary to know that in addition to the mutual benefits, the companies that adopt this strategy also share the same risks and costs, therefore planning is necessary so that the commercial association is profitable for both companies.