Answer: Supervisory Management.
Explanation:
Rodrigo is now a member of the Supervisory Management of his company. The Supervisory managers are individuals that oversee other employees within a specified department in a company, to ensure they are carrying out their jobs effectively.
Answer:
D. 34.00%
Explanation:
The computation of the new contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution Margin = Net Sales Revenue - Variable Expenses
where,
Net sales revenue is
= 604 units × $32.5
= $19,630
The variable expense = Total material cost + total labor cost
Total Material Cost = 604 units × $14.36 = $8,673.44
Total Labor Cost = 604 units × $7.09 = $4,282.36
So, the variable expense is
= $8,673.44 + $4,282.36
= $12,955.8
Now
Contribution margin = $19,630 - $12,955.8 = $6,674.2
And,
Contribution margin ratio = Contribution margin ÷ net sales
So, Contribution margin = $6,674.2 ÷ $19,630
= 34.00%
Answer:
The firms make a $1 per bushel in profit.
Explanation:
When the price is greater than the long run total costs, then a profit is being generated. This helps the firms in the perfectly competitive oat industry to remain in the industry since they are making 100% profit on their investments, which they may not get elsewhere. If they are not making such large profits, some of the firms may decided to leave the industry and relocate their resources to other industries where they can make enough profits.
When SW International declared a dividend of $20,000,000, its market value increased from $8 billion to $8.5 billion. However, it lost a chance to reinvest $20,000,000 in the research and development of a new product which would have earned a profit of $200 million. Thus, this $200 million is referred to as SW International's-T<u>his is the Opportunity cost of the S.W international</u>
<u />
Explanation:
The term opportunity cost refer to the profit that is given up to achieve another thing.
Lets consider the example in this we can analyse the fact that SW international made an alternative choice of declaring the dividend rather than utilizing the money in R&D for a new project .Thus the amount $20,000,000 is forgone in order to achieve the $ 85 million market value.
<u>Thus the $200 million is referred to as the Opportunity Cost.</u>
Answer:
Please see explanation below.
Explanation:
The next step is to conduct a secret ballot election which will be supervised by National Labor Relations Board (NLRB) as might be required by the employer-Champlain products inorder to obtain voluntary support from the employees that the union wants to represent. The reason being that the management might decided not to recognize the card checks practise on the basis that a union without a secret ballot election is not reliable hence employees that signed the card might have been intimidated or coerced by the union to do so.
Where the management refuses to recognize the card check that was signed by at least 41% of the employees it wants to represent, management would then request for secret ballot election where employees would be able to vote confidentially without coercion or undue influence from the union or co-workers.