Answer:
51 rows
Step-by-step explanation:
Given
Length of bookmark = 20cm
Distance between beads = 4mm
Required
Number of rows of beads
First, the distance between the rows of beads must be converted to cm
if 1mm = 0.1cm
then
4mm = 4*0.1cm
4mm = 0.4 cm
This means that each row of beads is placed at 0.4 cm mark.
The distance between each row follows an arithmetic progression and it can be solved as follows;

Where
(The last term)
(The first term)
(The distance between each row of beads)
n = ?? (number of rows)
Solving for n; we have the following;
becomes


DIvide both sides by 0.4



Add 1 to both sides


Hence, the number of rows of beads is 51
After 4 months! You do 120-20=100 which indicates only the month prices, then 100 divided by 25 which is 4!
Answer:
The approximate loudness of a rock concert with a sound intensity of
is 110 Db.
Step-by-step explanation:
The loudness, L, measured in decibels (Db), of a sound intensity, I, measured in watts per square meter, is :

We are supposed to find What is the approximate loudness of a rock concert with a sound intensity of 
So, 
Substitute the values in the formula :


L=110 Db
So, the approximate loudness of a rock concert with a sound intensity of
is 110 Db.