Step-by-step explanation:
We have,
Height of cone, h = 12.7 m
Circumference of base, C = 18.9 m
The base of a circular cone is circular. The circumference of circle is given by :

r is radius

The volume of a right circular cone is given by the formula as :


Answer:
(20x30)= 600
that's the area of rectangular plot
3ft wide sidewalk means both +3 on left and +3 on right, also both +3 up and +3 down
which means u have to do 26x36=936
then subtract
936-600=336 square feet
Step-by-step explanation:
Answer:
7/11 of the Pizza was left for Zachary.
Step-by-step explanation:
Zachary had 1 - 4/11
= 11/11 - 4 /11
= 7/11.
11!/4!2! = 39916800/24(2)= 831600
Answer:
The patient would receive 1.05mg of the drug weekly.
Step-by-step explanation:
First step: How many mcg of the drug would the patient receive daily?
The problem states that he takes three doses of 50-mcg a day. So
1 dose - 50mcg
3 doses - x mcg
x = 50*3
x = 150 mcg.
He takes 150mcg of the drug a day.
Second step: How many mcg of the drug would the patient receive weekly?
A week has 7 days. He takes 150mcg of the drug a day. So:
1 day - 150mcg
7 days - x mcg
x = 150*7
x = 1050mcg
He takes 1050mcg of the drug a week.
Final step: Conversion of 1050 mcg to mg
Each mg has 1000 mcg. How many mg are there in 1050 mcg? So
1mg - 1000 mcg
xmg - 1050mcg
1000x = 1050

x = 1.05mg
The patient would receive 1.05mg of the drug weekly.