C=Pi X D
Diameter is twice the radius so that would be 24 feet
C = Pi X 24
C = (22/7) X 24
C = 75.428 Feet.
I baseball player swung at the ball 100 times and only made conract 75 times this could be exspressed as 0.75
hope this helps
Answer:
(a)Jupiter
(b)24.4 km
(c)
Step-by-step explanation:
<u>Part A</u>
The planet with the greatest ma.ss is Jupiter.
It has a ma.ss of 
<u>Part B</u>
The diameter of Mercury = 4.88 X 10
Radius = Diameter/2
Therefore:
Radius of Mercury

<u>Part C</u>

Answer:
The probability is 0.8
Step-by-step explanation:
The key to answering this question is considering the fact that the two married employees be treated as a single unit.
Now what this means is that we would be having 8 desks to assign.
Mathematically, the number of ways to assign 8 desks to 8 employees is equal to 8!
Now, the number of ways the couple can interchange their desks is just 2 ways
Thus, the number of ways to assign desks such that the couple has adjacent desks is 2(8!)
The number of ways to assign desks among all six employees randomly is 9!
Thus, the probability that the couple will have adjacent desks would be ;
2(8!)/9! = 2/9
This means that the probability that the couple have non adjacent desks is 1-2/9 = 7/9 = 0.77778
Which is 0.8 to the nearest tenth of a percent
Then, 15 - x is the distance ran in the second part.
The time, t1, for the first part is t1 = xmi / 8mi/h
The time, t2, for the second part is t2 = (15 - x)mi / 20mi/h
The total time is t1 + t2 = 1.125 h
Then x/8 + (15 - x) / 20 = 1.125
To solve for x, multiply both sides by 40 (this is the least common multiple)
5x + 30 - 2x = 45
3x = 15
to find x divide: 15/3=5
And 15 - x = 10 mi.
First part:
Speed: 8mi/h
Distance: 5 mi
Time: 5mi/8mi/h = 5/8 h = 37.5 minutes
Second part
Speed: 20 mi/h
Distance: 10 mi
Average speed: 15mi/1.125h =13.33 mi/h
Distance: 15mi
Time: 1.125 h = 67.5 minutes