Answer:
$800 million
Explanation:
GDP = consumption (C) + investment (I) + government spending (G) + Net Export (NX)
Y = C + I + G + NX
The number of computers left is
= 1,000,000 - 200,000 (household) - 300,000 (businesses) - 300,000 (government) - 100,000 (Foreign)
= 100,000
This worth 100,000 × $2,000 = 200 million
300,000 computers × $2,000 = 600 million
Total of these two = 200 + 600 million
= 800 million
Therefore, the value of the investment component of GDP is $800 million.
Answer:
The correct answer is the option A: the employees have engaged in an unfair labor practice strike.
Explanation:
To begin with, due to the fact that the union was already establishing the area for the negotiation and they might have planeed obviously to keep trying to increase the situation in their favour then the action taken by the employees was a bit hurry and was obvious that was not thought very well with calm minds and therefore that they engaged in an unfair labor practice strike because they had to be patience and wait for the union to improve the situation for them, because their are the representatives and if the company sees that the workers do not obey to the representatives then the union will lose negotiation power and the situation will get worse for them.
Decentralized refers to the process of the activities an organization has within delegation. A centralized organization would have operations coming from a central person or group that has authority over the person or group. A decentralized organization has more independent workers making decisions without being delegated tasks over and over.
Answer:
Explanation:
A) The current order cycle length = 2 weeks
= 2 / 50 year = 0.04 year
B) The current order size
cycle time ( 2 weeks ) * demand per unit time ( 100 bottles )
= 2 * 100 bottles = 200 bottles
C) average inventory
= order size / 2 weeks = 200 / 2 = 100 bottles
D) calculate how much the liquor store spend per year on ordering
first we calculate the number of orders per year = 50 / 2 = 25
next the amount spent per year on ordering = 25 * 10 = 250
E) calculate inventory holding costs per year
= average inventory * cost of holding per bottle
= 100 * 2 = 200
Answer:
Correct answer is A.
<u>$14.38 per direct labor-hour</u>
Explanation:
If the budgeted direct labor time for December is 8,000 hours, then total budgeted factory overhead per direct labor hour is (rounded):
Total budgeted factory overhead for December= Variable Factory Overhead rate per direct labor hour * budgeted direct labor time for December + Fixed Factory Overhead per month
Total budgeted factory overhead for December = 5*8000 + 75000
Total budgeted factory overhead for December = $ 115,000
Total budgeted factory overhead per direct labor hour = Total budgeted factory overhead for December/budgeted direct labor time for December
Total budgeted factory overhead per direct labor hour = 115000/8000
Total budgeted factory overhead per direct labor hour = 14.38