Answer:
The correct answer is $ 4.5714 which is not in the answer choice but is close to $432.00 million
Explanation:
Solution
Given that:
let us Assume that Omicron uses the entire $60 million to repurchase shares. The amount of the regular yearly dividends in the future is closest to is:
The Enterprise value =$48/0.10 = $480 million
Then,
The Market value = Enterprise value + cash = $480 + $60 = $540 million
Thus,
The Share price = market value / shares outstanding = $480 million / 12 million = $40
The Number of shares repurchased = $60 million / $40 = 1,500,000 shares
The Shares outstanding = 12,000,000 - 1,500,000 = 10,500,000
Dividend = $48 million free cash flow / 10,500,000 = $4.571
Answer and Explanation:
As per the data given in the question,
1)
Cash flow Amount PV Factor at 10% for 8 annual installments Present Value
Installments $4,000 5.3349 $21,339.60
Down Payment $27,000 1 $27,000
Value of equipment $48,339.60
Refer to the PVIFA factor
2)
Table or calculator function FVAD of $
1
Future value $570,000
n = 5
i = 7.00%
Divided it by FV factor 6.1533
Annual Deposit $92,633.22
Refer to the FVAD table
3)
Table or calculator function PVAD of $
1
Payment $137,000
n = 20
i = 10.00%
Multiplied by PV factor 9.36492
Liability $1,282,994.04
Refer to the PVAD table
Answer: None of the above
Explanation:
None of the options seem to be correct.
Stakeholder is the people who are interested in the the decision made by an organization. When a change takes place in an organization, the stakeholders are affected by such change. Stakeholders include board, managers, shareholders, workers etc.
The first option is wrong as stakeholders are incidental to the change process. They're always ever present in the change process.
The second option is wrong as well. Some stakeholders are decision makers and can influence the potential outcome of organizational restructuring. e.g board etc.
The third option is also incorrect. This is because stakeholder expertise in managing change should be considered by change leaders in the planning of adaptable organizational structures. Some stakeholders are expertise in change management and their knowledge is needed when there is planning of adaptable organizational structures.
That means we're left with only the Fourth option which is the right answer.
Answer and Explanation:
The Journal entries are shown below:-
1. Insurance expenses Dr, $2,200
To Prepaid insurance $2,200
(Being insurance coverage expired is recorded)
2. Supplies expenses Dr, $11,300 ($7,000 + $3,000 + $1,300)
To Supplies $11,300
(Being supplies expenses is recorded)
These two entries should be considered
In order to implement a cost-leadership strategy effectively, a <span>functional and mechanistic</span> structure is preferred in a firm. The cost leadership strategy in business was developed by Michael Porter regarding competitive advantage. The ultimate goal is to achieve the lowest cost of manufacturing and operating your product within the industry.