Answer:
The air pressure in the tank is 53.9 
Solution:
As per the question:
Discharge rate, Q = 20 litres/ sec = 
(Since, 1 litre =
)
Diameter of the bore, d = 6 cm = 0.06 m
Head loss due to friction, 
Height, 
Now,
The velocity in the bore is given by:


Now, using Bernoulli's eqn:
(1)
The velocity head is given by:

Now, by using energy conservation on the surface of water on the roof and that in the tank :




<em>You should take note and exercise extreme precautions when you are near power lines and consider the following:
</em>
<em>
</em>
<em>1. Make sure that you have a good distance away from the lines. The minimum distance you can get is 10 feet away from the lines. Be cautious as well when you see broken lines as they could still harm you and electrified you.
</em>
<em>2. Do not make ladders, equipments and things around you touch the power lines as it may harm you as well.
</em>
<em>3. Clear everything and ensure that no things are near you before you lift your hands and other tools.</em>
Answer:
Qin = 1857 kJ
Explanation:
Given
m = 0.5 Kg
T₁ = 25°C = (25 + 273) K = 298 K
P₁ = 100 kPa
P₂ = 500 kPa
First, the temperature when the piston starts rising is determined from the ideal gas equations at the initial state and at that state:
T₂ = T₁*P₂/P₁
⇒ T₂ = 298 K*(500 kPa/100 kPa) = 1490 K
Until the piston starts rising no work is done so the heat transfer is the change in internal energy
Qin = ΔU = m*cv*(T₂-T₁)
⇒ Qin = 0.5*3.1156*(1490 - 298) kJ = 1857 kJ
Answer:
For aluminum 110.53 C
For copper 110.32 C
Explanation:
Heat transmission through a plate (considering it as an infinite plate, as in omitting the effects at the borders) follows this equation:

Where
q: heat transferred
k: conduction coeficient
A: surface area
th: hot temperature
tc: cold temperature
d: thickness of the plate
Rearranging the terms:
d * q = k * A * (th - tc)


The surface area is:


If the pan is aluminum:

If the pan is copper:
