Answer:
D) 3.48
Explanation:
Current Year Sales = $700
Growth rate = 15%
Projected Sales=$700*15% +$700
Which is $805
Required inventory = $30.2 + 0.25*projected sales
Req.Inv = $30.2 + 0.25($805)
Req.Inv = $231.45
Inventory turn over = projected sales/Req.inv
$805/$231.45
Inventory turn over = 3.48 times
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
Answer:
B. $123,000
Explanation:
The computation of the Paul's cost of going to college is presented below:
= Tuition fees + room and board charges + books expenses + earning as a construction job - room and board charges
= $90,000 + $15,000 + $7,000 + $22,000 - $11,000
= $123,000
We simply deduct the room and board charges while working as a construction job and the other items would be added
Answer:
Please see explanation below.
Explanation:
The next step is to conduct a secret ballot election which will be supervised by National Labor Relations Board (NLRB) as might be required by the employer-Champlain products inorder to obtain voluntary support from the employees that the union wants to represent. The reason being that the management might decided not to recognize the card checks practise on the basis that a union without a secret ballot election is not reliable hence employees that signed the card might have been intimidated or coerced by the union to do so.
Where the management refuses to recognize the card check that was signed by at least 41% of the employees it wants to represent, management would then request for secret ballot election where employees would be able to vote confidentially without coercion or undue influence from the union or co-workers.
Answer:
Letter b is correct. <u>Joint venture.</u>
Explanation:
The Joint Venture strategy can be defined as an economic association that occurs between two or more companies, whose objective is to carry out a certain activity during a limited period of time.
Joint Venture operations are commonly used for various organizational purposes, such as commercial, logistical, technological, etc., in addition to being a strategy that makes it possible to accelerate business by combining business resources.
It is necessary to know that in addition to the mutual benefits, the companies that adopt this strategy also share the same risks and costs, therefore planning is necessary so that the commercial association is profitable for both companies.