Answer: 2185
Step-by-step explanation:
Let p be the proportion of visitors are campers.
Given : The Tennessee Tourism Institute (TTI) plans to sample information center visitors entering the state to learn the fraction of visitors who plan to camp in the state.
The prior proportion of visitors are campers : p=0.35
Allowable error : E= 2%= 0.02
We know that the z-value for 95% confidence = 
Then by Central Limit Theorem , the required sample size would be :


Simply , we get
[Rounded to the next whole number.]
Hence, the smallest sample size to estimate the population proportion of campers =2185
Hi there
The formula of compound interest is
A=p (1+r/k)^kn
A future value?
P present value 12300
R interest rate 0.052
K compounded quarterly 4
N time 1 year
So
A=12,300×(1+0.052÷4)^(4×1)
A=12,952.18
Good luck!
Answer: Jacob is 7 years old.
Step-by-step explanation: 5 years ago, Jacob was 2 years old and his brother was 12. Now, in three years, Jacob will be 10 and his brother will be 20. To find the answer, you need a system of equations. The first equation will be 6(J-5) = B - 5, where J is Jacob's current age and B is his brother's. The next equation will be 2(J + 3) = B + 3. Now, just solve the equation. I gave you the answer, but please work through the problem so you understand it :D
Answer:
Step-by-step explanation:
Hey! I cant draw the shape in the answer box. Sowiee
30 minutes is half the clock face, 180 degrees.
Forward is clockwise on a clock so backwards is counterclockwise.
180 degrees counterclockwise rotation