First we calculate the ambio rate from x = 0 to x = 15:
We have:
R = ((80-10) / (0-15))
R = -4.666666667
We now calculate for the entire interval:
from x = 0 to x = 20:
R = ((80-2) / (0-20))
R = -3.9
Answer:
What is the average rate of change over the entire slide?
R = -3.9
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about -4.667. How does the average rate change from x = 0 to x = 20 compare to this number?
The percentage difference is:
(-3.9 / -4.666666667) * (100) = 83.57142857%
100-83.57142857 = 16.42857143%
I hour because, one of the 5 carpenters built one chair in one hour, so one of the 100 carpenters would build one chair in one hour, there are only 95 more carpenters, nothing else different.
Hope I helped!
Answer: The probability that a gene is of type A is 0.29.
Step-by-step explanation:
Let A be the event of type A.
Let B be the event of type B.
Let D be the event of dominant.
So, P(B and D) = 0.22
P(D|B)=0.31
So, Using the conditional probability, we get that

So, the probability that a gene is of type A is given by

Hence, the probability that a gene is of type A is 0.29.