Answer:
Your answer to that is try to talk it out with someone and dont hold it in.
Explanation:Have fun and a great day
Answer:
$42.5 billion
Explanation:
the expected value formula = ∑ (valueₙ x probabilityₙ)
expected value = (low value x probability of low value) + (most likely value x probability of most likely value) + (high value x probability of high value)
= ($5 billion x 20%) + ($45 billion x 70%) + ($100 billion x 10%) = $1 billion + $31.5 billion + $10 billion = $42.5 billion
Answer:
D. Maximize (outputs - inputs)
Explanation:
The input is the raw material, labor, the efforts that is used in making the product while the output is the product or the result arising from the input
The profit arises when output and the input varies from each other
i.e
Profit = Output - input
In the case where there is neither an input nor output fixed, so we have to maximize the profit i.e (output - input) but the condition is that they are different from each other
Hence, the correct option is D.
Answer: a. $52,300 b. $12,200 c. 0 d. $40,100
Explanation:
a. Given according to the IRS regulations of loss on investment (up to $3000)
Adjusted gross income: Salary received + Interest income received + dividend income received - loss on investment based on IRS regulations
= 53300 + 1600 + 400 - 3000
= $52,300 (Adjusted gross income)
b. Based on 2019 IRS increased filing status for Single individuals, The Standard deduction amount is $12,200
c. According to the 2019 IRS announcements, There are no personal exemption amount. This was set to zero (0) under the Tax Cuts and Jobs Act.
d. Going by the simple formula of:
Taxable Income = Adjusted Gross Income - Exemption - Standard Deduction
= 52300 - 0 - 12200
= $40,100 (Taxable Income)
I hope this helps.
A) Accounting profits dont take implicit costs into account, only "real" or quantifiable costs.
Thus the present value of a 120,000 lease at 5% for three years with explicit costs of $40,000 maintenance is:
PV = [ FV/(1+r)^n ] - (Explicit Cost)
PV = 120000/(1.05^3) - (40000*3)
B) same thing but add implicit costs ...
PV = 120000/(1.05^3) - (40000*3) - (55000*3)