M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Hello!
Calvin told Marie that they could continue to add solute until the reached 40 grams because the solution was still unsaturated.
Unsaturated solutions are those in which the solvent (in this case water) can still dissolve more solute (in this case KNO₃) at the given pressure and temperature. This can be seen visually when adding more solute doesn't result in the presence of grains of solids that settle in the bottom of the flask. That happens because the rate of dissolving is higher than the rate of crystallization.
Have a nice day!
Answer:uclear Force that holds together the nucleus of an atom. electromagnetic force. ... They are unstable because the Strong Force that would hold them together if the protons and neutrons were closer is weakened because the protons and neutrons get too far apart.
Explanation:
Answer: Reaction 1 is non spontaneous.
Explanation:
According to Gibb's equation:

= Gibbs free energy
= enthalpy change
= entropy change
T = temperature in Kelvin
When
= +ve, reaction is non spontaneous
= -ve, reaction is spontaneous
= 0, reaction is in equilibrium
For the given reaction 1:

As for the reaction 1 , the value of Gibbs free energy is positive and thus the reaction 1 is non spontaneous.
Here, we have to get the number of atoms present in the 100 plane of the FCC crystal lattice.
There will be 2 atoms in 100 plane of FCC crystal lattice.
In the face centered crystal (FCC) lattice there are atoms at each corner of the cube and each are shared by 4 another atoms. And an atom is present at the face of the crystal.
For the 100 plane of the Miller indices the intercepts are a, ∞, ∞ or 2a, ∞, ∞.
Thus, for the 4 atoms of the corner at the cube shared by 4 other atoms will contribute, 4 ×
= 1 and the un-shared atoms at the face will contribute another 1, which make the total atom 1 + 1 = 2.