Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS
1:4
when sugar=34
times 34 both sides
34*4=136
1:4=34:136
should use 136 cups of water
that is alot of water
that's a big feeder (8.5 gallons. the water alone weighs about 74.8lb)
should use 136 cups (wow)
Answer:
Step-by-step explanation:
Given
A walking trail is
long and a lake is located
away from end of the trail
The distance from the start of the trail to the lake is the sum of the length of the trail and lake

IT IS TWELVE............ 12
It increases at T because the behavior increased its speed