<span>Lacoste is widely known for its cotton knit shirts. it is perceived to be of superior quality, garners a certain status among its users, and therefore command a premium price. Lacoste therefore has brand protection from competition and price competition.</span>
Answer:
Paraguas should borrow at LIBOR + 2.000% and swap for fixed rate debt.
Lluvia should choose funding in floating rate
Explanation:
Paraguas wants the security of fixed rate borrowing; thus it should borrow at LIBOR + 2.000% and swap for fixed rate debt, in which Libor is 5.500%; their total cost at 7.5% is still lower than Fixed rate 12.0%
Lluvia prefer the flexibility of floating rate borrowing, and its rating is better; then it can enjoy lower cost of borrowing at 5%. However it may face the increase if LIBOR increase later; vice versa if LIBOR decrease, its cost of borrowing is able to reduce also.
The company under IFRS will have lower cash flow in the financing section and higher cash flow in the operating section than the company under US GAAP.
Explanation:
Interest payments are a capital outflow and are viewed as a part of the Cash Flow Statement under US GAAP. The Cash Flow from transactions under IFRS is higher than that under the US GAAP if it is presented in the finance segment of IFRS.
As, on the other hand, the cash outflow for the company is smaller under IFRS than the US GAAP, if interest payments is included in the funding segment of IFRS.
The company under US GAAP would be required to include interest paid in the operating section, which lowers cash flows for that section
A wage is a monetary compensation paid to a worker or an employee for the work done or service provide. In a firm or a factory there are two types of labor namely direct labor and indirect labor. Direct labor are the workers on the production line whose efforts directly produce what the company manufactures while indirect labor are all the other workers such as the watchman or security guard. In this case, the wages of a timekeeper would be classified as indirect labor.
Answer:
maximum sum of $891.00
Explanation:
given data
Face Value = $1,000
Annual Coupon Rate = 9.50%
Time to Maturity = 15 years
yield to maturity = 11%
to find out
maximum price you should be willing to pay for the bond
solution
we know that Semiannual Coupon Rate will be = 4.75%
so semiannual Coupon will be = Semiannual Coupon Rate × Face Value
semiannual Coupon = 4.75% × $1,000
Semiannual Coupon = $47.50
and Semiannual Period will be for 15 year = 30
and Semiannual yield to maturity will be here YTM = 5.50%
so
Current Price will be here
Current Price = Semiannual Coupon ×
+
...................1
put here value
Current Price = $47.50 ×
+ 
Current Price = $891.00
so pay a maximum sum of $891.00