Answer:
for interest rates equal to or lower than 200%, the firms will use trigger strategies to support the collusive level of advertising
Explanation:
Using the below expression to determine the range of interest rates could these firms use trigger strategies to support the collusive level of advertising; we have:

where;



Then :
= 
= 

%
Thus; for interest rates equal to or lower than 200%, the firms will use trigger strategies to support the collusive level of advertising
Thanks admin for giving such valuable information through your article . Your article is much more similar to <u>https://www.moschinooutletonlinestore.com/moschino-my-little-pony-women-large-leather-clutch-black.html</u> word unscramble tool because it also provides a lot of knowledge of vocabulary new words with its meanings.
Answer:
$179,950
Explanation:
For determining the overhead applied first we have to find the predetermined overhead rate based on the estimated cost which is shown below:
Predetermined overhead rate is
= Estimated overhead cost ÷ estimated direct labor cost
= $174,000 ÷ $87,000
= $2
Now the applied overhead is
= Predetermined overhead rate × actual direct labor cost
= $2 × $89,975
= $179,950
We simply applied the above formula so that the overhead applied could come
The appropriate response is economies of scale. It is the cost advantage that emerges with expanded yield of an item. Economies of scale emerge in view of the converse connection between the amount delivered and per-unit settled expenses; i.e. the more noteworthy the amount of a decent created, the lower the per-unit settled cost in light of the fact that these expenses are spread out finished a bigger number of products. Economies of scale may likewise decrease variable expenses per unit in light of operational efficiencies and collaborations.
Answer:
The most the firm can spend to lease the new equipment without losing money=$75,000
Explanation:
The point at which the revenue in terms of sales equals the cost is the break-even point. This can be expressed as;
R=C
where;
R=revenue from sales
C=cost
And;
R=P×N
where;
R=revenue from sales
P=price per unit
N=number of units
In our case;
P=$7.5 per unit
N=10,000 units
replacing;
R=7.5×10,000=$75,000
Total revenue from sales=$75,000
C=p×n
where;
p=cost per unit
n=number of units
In our case;
p=$5
n=unknown
replacing;
C=5×n=5 n
At break-even point, R=C;
5 n=75,000
n=75,000/5=15,000
The break-even cost=5×15,000=$75,000
The most the firm can spend to lease the new equipment without losing money=$75,000