Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
Answer: the answer is d
Explanation: there are not more than 10 violations within a twelve month period hope this helps
Complete Question
The complete question iws shown on the first uploaded image
Answer:
a

b

Explanation:
Now looking at the diagram let take that the magnetic field is moving in the x-axis
Now the magnetic force is mathematically represented as
x B
Note (The x is showing cross product )
Note the force(y-axis) is perpendicular to the field direction (x-axis)
Now when the loop is swinging forward
The motion of the loop is from y to z to to x to y
Now since the force is perpendicular to the motion(velocity) of the loop
Hence the force would be from z to y and back to z
and from lenze law the induce current opposes the force so the direction will be from y to z to x
Now when the loop is swinging backward
The motion of the induced current will now be x to z to y
Answer:
The ratio is
Explanation:
From the question we are told that
The radius of Phobos orbit is R_2 = 9380 km
The radius of Deimos orbit is 
Generally from Kepler's third law

Here M is the mass of Mars which is constant
G is the gravitational constant
So we see that 
=> ![[\frac{T_1}{T_2} ]^2 = [\frac{R_1}{R_2} ]^3](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%5D%5E2%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7BR_1%7D%7BR_2%7D%20%5D%5E3)
Here
is the period of Deimos
and
is the period of Phobos
So
![[\frac{T_1}{T_2} ] = [\frac{R_1}{R_2} ]^{\frac{3}{2}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%5D%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7BR_1%7D%7BR_2%7D%20%5D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%7D)
=> ![\frac{T_1}{T_2} = [\frac{23500 }{9380} ]^{\frac{3}{2}}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7B23500%20%7D%7B9380%7D%20%5D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%7D%5D)
=>
First let us calculate for the angle of inclination using
the sin function,
sin θ = 1 m / 4 m
θ = 14.48°
Then we calculate the work done by the movers using the
formula:
W = Fnet * d
So we must calculate for the value of Fnet first. Fnet is
force due to weight minus the frictional force.
Fnet = m g sinθ – μ m g cosθ
Fnet = 1,500 sin14.48 – 0.2 * 1,500 * cos14.48
Fnet = 84.526 N
So the work exerted is equal to:
W = 84.526 N * 4 m
<span>W = 338.10 J</span>