The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256
Answer:
or
or
or 
Step-by-step explanation:
Since, According to the question,
For each pound the operator’s guess differs from the contestant’s weight, the contestant will receive $3.
And, If a contestant weighing x pounds received $15
Then the guessed weight of contestant = 
But, Again according to the question,
The guessed weight is 120 pounds,
Thus, 
⇒ 
⇒
(by multiplying 3 on both sides)
⇒ 
⇒ 
⇒
( On dividing both sides by 3 )
we can use formula

where
fL is listener frequency
fs is siren frequency
va is the speed of sound in air
vs is police car speed
so, we have



now, we can change it into m/s


now, we can plug it

..............Answer
Answer:
A. 6 units left and 9 units down
Step-by-step explanation:
Given:
y = (x – 5)^2 + 7
y = (x +1)^2 - 2
The graph of y = (x – 5)^2 + 7 is a parabola 5 units right and 7 units up
The graph of y = (x +1)^2 - 2 is a parabola 1 unit left and 2 units down
Transformation is the difference in the shift
Transformation = 6 units left and 9 units down.
Therefore, answer A. 6 units left and 9 units down
Hope this will helpful.
Thank you.
Answer:
f(x) = 500(2)^x
Step-by-step explanation:
Let's assume the initial x value is 0
500(0)^2 = 0
100(0)^5 = 0
500(2)^0 = 500
500(0)^2 = 0