Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
Letter C example, Fred uses a voice recording of Sally for
his next musical. Copyrighted material
is not just something that someone makes a trend out of it, or making it
popular. Copyrighted material are
materials which are originally created especially for a certain purpose.
Answer:
$2.50
Explanation:
Given that,
Dividend Paying out under a policy = 45% of its income
Net income = $1,250,000
Number of shares outstanding = 225,000
Total dividends:
= 45% of its income
= $ 1,250,000 × 45%
= $562,500
Dividend per share:
= Total dividends ÷ Number of shares outstanding
= $562,500 ÷ 225,000
= $2.50
Answer:
The correct answer is Channel Marketing.
Explanation:
The marketing channels are the routes through which the products circulate from their origin, the manufacturer, to the final consumer. These channels are formed by companies independent of the manufacturers whose function is to market, sell or help the sale of products created or manufactured by others. Let's say that the marketing channels are the ones that help sell the products of others.
Depending on the type of sales technology they use, we can find different channels:
- Traditional channels: those that, as the name implies, do not use advanced technology to achieve their ends.
- Automated channels: they use technology in a basic way to channel products towards consumption. For example, product vending machines.
- Audiovisual channels: these are the channels that use different media. For example, television to publicize their products, the telephone to contact potential buyers and a transport company to get the product home.
- Electronic channels: these are the marketing channels that use the internet as a means to connect with consumers.
Answer:
B) $56,750
Explanation:
Direct materials cost $27,500
Direct labor cost$13,000
As manufacturing overhead rate is based on a percentage of direct labor cost so dividing the manufacturing overheads by direct labor costs we get =$1,050,000,/$840,000= 1.25
Multiplying this rate with the actual overheads we get 1.25* 13000 = $16250
The total job cost would be = Direct materials cost+Direct labor cost + budgeted Overheads = $27,500
+$13,000+$16250= $56,750