Answer:
8% or 0.08
Step-by-step explanation:
Probability of missing the first pass = 40% = 0.40
Probability of missing the second pass = 20% = 0.20
We have to find the probability that he misses both the passes. Since the two passes are independent of each other, the probability that he misses two passes will be:
Probability of missing 1st pass x Probability of missing 2nd pass
i.e.
Probability of missing two passes in a row = 0.40 x 0.20 = 0.08 = 8%
Thus, there is 8% probability that he misses two passes in a row.
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587
Answer:
Option A. 2
Step-by-step explanation:
To solve this problem we can write equations for each shirt color.
Let's call:
b = black shirts
g = gray shirts
w = white shirts
B = brown shirts
If you have 3 times more black shirts than gray shirts and buy 3 more black shirts then:
(i)
If you have 5 times more white shirts than gray shirts and gave a white shirt then:
(ii)
It has 2 times more gray shirts than brown camsas, then:
(iii)
It has the same amount of black and white shirts
(iv)
We want to find the number of gray shirts.
Then replace (iv) in (ii)
(v)
Now substitute (v) into (i) and clear g.

Joan has 2 gray shirts
Answer:
-2.20 < z < 2.20
Step-by-step explanation:
You are saying the entire area = 0.9722
so 1 - 0.9722 = 0.0278
then we want it to fit in the middle of the normal curve with center 0
so...
0.0278/2 =0.0139 this corresponds to 2.20 on the z-score chart