The answer is 2√3
I hope this answers your question :)
The refrigerant can hold 1.92 ft³
Step-by-step explanation:
The formula to apply is that of volume
v=π *r²*h where v is volume, r is radius of cylindrical object and h is height of tubing
Finding volume of using outside diameter
v=π*7/16*7/16*12
v=49/64 *3/1 *3.14
v=7.22 ft³
Volume using inside diameter
v=π*r²*h
v=3.14*3/8*3/8*12
v=5.30 ft³
Volume the refrigerant can hold is;
7.22-5.30 = 1.92 ft³
Learn More
Volume of a cylindrical object:brainly.com/question/2665971
Keywords :conditioning,system,roll,copper tubing,refrigerant
#LearnwithBrainly
<span>The <u>correct answer</u> is:
A) 60% ± 18%.
Explanation:
In a confidence interval, the margin of error is given by z*(</span>σ/√n<span>), where </span>σ<span> is the standard deviation and n is the sample size.
First we <u>find the value of z</u>:
We want a 95% confidence level; 95% = 95/100 = 0.95.
To find the z-score, we first subtract this from 1:
1-0.95 = 0.05.
Divide by 2:
0.05/2 = 0.025.
Subtract from 1 again:
1-0.025 = 0.975.
Using a z-table, we find this value in the middle of the table. The z-score that is associated with this value is 1.96.
Back to our formula for margin of error, we have 1.96(</span>σ<span>/</span>√n<span>). The larger n, the sample size, is, the larger its square root is. When we divide by a larger number, our answer is smaller; this gives us a smaller margin of error.
This means that if we had a small sample size, we would divide by a smaller number, making our margin of error larger. The largest margin of error we have in this question is 18%, so this is our correct answer.</span>
Equation represents the difference in the number of foreign and domestic stamps Malik collected: X-34=y
equation represents the total number of stamps Malik collected:
212 = X-34-y
so,
245= X-Y
Situation :
Y= X-34
X-Y= 245
Answer:
18 students are likely to be wearing red
Step-by-step explanation:
From the question, we know a student either wears red , or blue, with the probability of a student wearing red is 3 times more probable than wearing white.
So, let’s say out of the 24 students, x of them are wearing white. What this practically mean is that 3 * x = 3x of the students would be expected to be wearing red.
Now, adding the number of people wearing red and white together in terms of x, we have x + 3x = 4x
We equate this to 24; 4x = 24 and x = 24/4; x = 6
The number wearing red probably is 3 * x = 3 * 6 = 18 people